Festival zdravlja, u zagrebačkom parku Maksimir, na jednom mjestu okupio je stručnjake, nutricioniste, kineziologe i liječnike, kao i sve one koji žele znati kako živjeti zdravije i što promijeniti u svom svakodnevnom životu. Ključna poruka Festivala zdravlja je #uspori jer ponekad je upravo to ono što nas spašava od stresa i užurbanosti radnog tjedna.
Prvi i najteži korak prema zdravlju moramo učiniti sami
Mjerenje i analiza sastava tijela te savjetovanje o pravilnoj i zdravoj prehrani bile su glavne aktivnosti Belupova nutricionističkog savjetovališta na kojem su se zainteresiranim sudionicima mjerio indeks tjelesne mase (BMI) te analizirao sastav tijela.
Posjetitelji su osvijestili da smo za vlastito zdravlje sami odgovorni te da prvi i najteži korak prema zdravlju, moramo učiniti sami. Naime, sjedilački način života sa široko dostupnim rafiniranim proizvodima i hranom s visokim udjelom masti i jednostavnih ugljikohidrata, najviše utječu na pojavu prekomjerne tjelesne mase i pretilosti.
Hrvatska je na vrhu u EU s čak 65% odraslih osoba s prekomjernom tjelesnom masom.
Prema navodu Eurostata iz 2019. godine
Upravo zbog toga, debljina je postala jedan od vodećih uzroka invaliditeta i smrti, a Svjetska zdravstvena organizacija proglasila ju je jednim od najvećih globalnih, kroničnih zdravstvenih problema u odraslih.
Zdravo srce = dug život
Drugog dana održavanja Festivala zdravlja nutricionistica Jelena Miličević iz Belupa sudjelovala je u panel raspravi “Zdravo srce = dug život”, na temu kardiovaskularnih bolesti.
Njezini savjeti za pravilnu prehranu kod kardiovaskularnih bolesti:
- Kontrolirati veličinu obroka
- Svakodnevno prednost dati pretežno namirnicama biljnog porijekla koje sadrže nutrijente važne u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.
- Odabrati cjelovite žitarice, jer su dobar izvori vlakana.
- Ograničiti količine zasićenih i trans masti za smanjenje kolesterola u krvi.
- Odabrati zdravije masti – nezasićene masti koje dolaze iz maslinovog ili repičinog ulja, zatim iz plave ribe, avokada, orašastih plodova i sjemenki (npr mljevene lanene sjemenke bogate vlaknima i omega 3 masnih kiselinama),
- Ograničiti unos soli (natrija) jer je važan u prevenciji i regulaciji visokog tlaka.
- Ukoliko uz kardiovaskularni rizik postoji i povezani dijabetes ili debljina, potrebno je i to uzeti u obzir kod planiranja prehrane.
- Krenuti od pravovremenih malih, jednostavnih promjena koje može usvojiti cijela obitelj i pretvoriti ih u životni stil, umjesto velikih promjena koje se provode kada već postoji određeni rizik.
Kako bi ponudili rješenje za prekomjernu tjelesnu masu i debljinu, koja predstavlja ogroman javnozdravstveni problem znanstveno-istraživački tim Dječje bolnice Srebrnjak, Podravke i Belupa provodi inovativni projekt pod sloganom „Hranom do zdravlja“.
Podsjetimo, projekt ima za cilj pronaći inovativne pristupe u kreiranju zdravog načina života usvajanja zdravih životnih navika ali ima i za cilj pomoći potrošačima u savladavanju posljedica suvremenog načina života na zdravlje, prije svega prekomjerne tjelesne mase i pretilosti.
Kako bi se pomoglo osobama s prekomjernom tjelesnom masom razvija se klinički dokazan i zdravstveno siguran koncept koji se temelji na suvremenim medicinskim i nutricionističkim principima, uključujući promjene u načinu života, uravnoteženu niskoenergetsku prehranu i redovitu tjelesnu aktivnost uz personaliziranu stručnu podršku.